BÜYÜK İSTİFA HAREKETİ !

TARİH

PAYLAŞ

BİZİ TAKİP ET

Pandemi ile birlikte Atlantik’in iki yakasında da milyonlarca insanın istihdam piyasasından çıkmasına sebep oldu. Pandeminin  ilk zamanlarında uygulanan işten çıkarmaların dışında daha iyi ücret ve koşullar için istifa edenler, erken emekli olanlar ve eğitimli veya eğitimsiz beyin göçü hareketinin kısıtlanmış olması küresel istihdam piyasalarını sıkılaştırmaya devam ediyor.

Dünya genelinde enflasyonun yirmi hatta otuz yılı aşkın düzeylerde seyrediyor. Gerçekleşen istifa dalgaları işverenler üzerindeki ücret artış baskılarını artırdı. İnsan Kaynakları yönetimi alanında geçen yılın en önemli iki gündemi var. Biri Büyük İstifa (The Great Resignation) diğeri Büyük Değişim (The Great Reshuffle) hareketine bıraktı. İki kavram arasındaki farkı uzmanlar açıkladı. “Çalışanlar kariyerlerini sorgulamaya ve gelecekleri için tamamen farklı bir çizgi oluşturma eğilimine gittiler.”

TÜRKİYE

Türkiye’deki çalışanlar, birikimleri olmadığı, hatta birikim dahi yapamadıkları için işlerini kaybetmeyi göze alamıyor. İşverenler, artan maliyetler nedeniyle şartları iyileştiremiyor. Daha iyi bir çalışma ortamı bulan nitelikli çalışan ise yurt dışı menşeli şirketlere kaçıyor. Yani istifa dalgası uzun süredir süregelen nitelikli iş gücünün kaybı artıyor.

İK Profesyonelleri Büyük İstifa Hareketine Karşı Nasıl Bir Tutum İzlemeli?

İş gücü devrinin yüksek olması kısa ve uzun vadeli hedeflerine ulaşması konusunda büyük bir engeldir. İK profesyonelleri öncelikle kök neden analizi yaparak çalışanların hangi konularda sorun yaşadığını saptamalıdır. İşe alım süreci, işe alım sonrası eğitim ve adaptasyon süreçleri, değer yaratan çalışanların kaybı işletmeleri birçok yönden zarara uğratır bu nedenle iş gücü devir oranı düşük tutulmalıdır.

İnsan kaynakları departmanları, gerekli verileri toplayarak, çalışanlardan düzenli geri bildirimler alarak ve anketler düzenleyerek ekiplerin motivasyonunu düzenli olarak ölçmelidir. İK profesyonelleri gerekli verileri toplayarak kök nedenleri belirlemelerinin ardından gerekli iyileştirmeleri gerekirse departmanlara, kişilere özel yaklaşımlarla uygulayarak büyük istifa hareketine karşı güçlü bir tutum sergileyebilir. Büyük istifa hareketini minimum hasarla atlatmak şirketlere sektörlerinde ciddi rekabet avantajı sağlayacaktır.

BÜYÜK İSTİFA HAREKETİ !

DAHA
FAZLA

Başa dön